Šunidžių kosulys

 
Sunidziu kosulys

Šunidžių kosulys

Šunidžių kosulys yra užkrečiama viršutinių kvėpavimo takų liga, kuri dažniausiai pasireiškia ten, kur šunys artimai bendrauja: veislynuose, parodose, dresūros aikštelėse. Šią ligą gali sukelti keletas infekcijos patogenų: paragripo virusas, šunų adenovirusas, šunų maro virusas, herpesvirusas ir Bordetella bronchisrptica bakterija. Ligos požymis – nuolatinis sausas kosulys. Šuo gali žiaukčioti, dingsta apetitas, pakyla kūno temperatūra. Retais atvejais progresuojanti liga gali sukelti plaučių uždegimą. Ši liga yra pagydoma, šuo lengvai sveiksta, tačiau gydymas gali užtrukti keletą savaičių. Nuo šunidžių kosulio rekomenduojama vakcinuoti šunis, kurie reguliariai dalyvauja parodose, taip pat lankosi dresūroje.

Patariama vakcinuoti šunis, kurie yra laikomi veislynuose. Infekcija gali sukelti ūmų ar lėtinį kosulį, žarnyno sutrikimus. Virusas pasireiškia jūsų augintinio kosuliu, kuris pažeidžia visą kvėpavimo sistemą. Atsiranda pūlingos išskyros, šuo čiaudėja, kosėja, jį kamuoja sloga, praranda gebėjimą uosti. Liga plinta labai greitai, kuri paprastai užkrečia kvėpavimo takus mažųjų žinduolių (katės, šunys, triušiai ir kt.). Virškinimo sistemos pažeidimas pasireiškia vėmimu, viduriavimu, bloga savijauta, sumažėja apetitas.

„Šunidžių kosulį“ sukelia ne vien virusas, bet ir bakterijos. Dažniausiai sukelia bakterija Bordetella bronchiseptica (maža lazdelės formos bakterija). Ji gali sukelti infekcinį bronchitą, tačiau žmogui nėra pavojinga. Šia infekcija greičiausiai užsikrečia jauni šuniukai iki metų amžiaus, taip pat pagyvenę šunys. Virusas taip pat pavojingas gyvūnams su silpna imunine sistema.

Virusas pažeidžia viršutinių kvėpavimo takų gleivinę, trachėjos gleivinę. Pagrindinis požymis drėgnas ar sausas kosulys su dusuliu iki vėmimo. Kosulys panašus į atsikosėjimą kai šuo paspringsta. Kosėdamas šuo gali žiaukčioti ir iškosėti baltų putų. Priepuolis pasireiškia po aktyvaus pajudėjimo , stipriau patempus pavadėlį, įtraukus šalto oro ar palakus šalto vandens. Gali prasidėti trumpi spazminiai dusulio priepuoliai kurių metu Jūsų augintinis bando intensyviai įkvėpti orą per nosį ir/ar sustingsta iškėlęs galvą. Tokie priepuoliai trunka neilgai, kelias minutes. Po jų šuo jaučiasi gerai ir atrodo, kad nieko ir nebuvo. Tokie dusuliai susiję su minkšto gomurio paburkimu. Priepuoliai praeina augintiniui visiškai pasveikus.

Simptomai

Bendra savijauta Jūsų augintinio gera, tačiau jei gyvūnas serga sunkesne forma, jo kūno temperatūra gali pakilti iki 39,5 laipsnių ir daugiau. Gyvūnas praranda apetitą, yra liūdnas, nustoja domėtis aplinka, dingsta noras žaisti. Negydant sukelto Bordetella bronchiseptica viruso ligos gali atsirasti komplikacijos (susergama plaučių uždegimu). Susirgimas gydomas priklausomai nuo ligos eigos. Liga gali trukti nuo kelių dienų iki mėnesio. Bet jei jos negydysite gali baigtis gyvūno mirtimi.

Šunidžių kosulys arba infekcinis tracheobronchitas yra kvėpavimo takų infekcija, kuri pasireiškia gerklų, trachėjos, bronchų uždegimu. Infekcija yra labai lengvai užkrečiama, tai sąlygojo jos pavadinimą. Būtent šunidėse, šunų parodose, prieglaudose, stacionaruose ir kitose vietose, kur susirenka daug šunų, infekcija plinta ypatingai greitai. Paplitimui įtakos gali turėti ir higienos bei sanitarinės sąlygos.

Šunidžių kosulį gali sukelti daugybė virusų ir bakterijų, bet dažniausi kaltininkai – šunų paragripo, maro virusai ir tam tikros bakterijos. Infekcija išsivysto jeigu bakterijos ar virusai patenka į kvėpavimo takus. Infekcijos sukelėjai plinta tiesioginiu būdu – per orą, ir netiesiogiai – per užkrėstus paviršius. Infekciniu tracheobronchitu gali užsikrėsti ir žmonės, kurių imunitetas labai susilpnėjęs, tačiau tokie atvejai reti.

Jeigu šuo užsikrečia, klinikiniai požymiai pasireiškia per savaitę. Liga lengvai diagnozuojama, nes vienintelis simptomas yra kosulys.

Šunidžių kosuliui būdinga

  • Gilus ir sausas kosulys, nors nepasireiškia kiti peršalimo požymiai;
  • Šuo kosėja lyg gerklėje būtų kažkas užstrigęs;
  • Pasireiškia kosulio priepuoliai;
  • Pasikeičia šuns lojimas.

Infekciniam tracheobronchitui būdinga tai, kad nepaisant kosulio šuo turi gerą apetitą ir yra aktyvus. Todėl jeigu šuo kosėja, tačiau bendra jo savijauta yra puiki, pirmiausia galima įtarti šunidžių kosulį. Daugeliu atveju šunidžių kosulys praeina negydant. Tačiau jeigu gyvūno imunitetas silpnas, gali atsirasti antrinė bakterinė infekcija, kuri yra daug sudėtingesnė už šunidžių kosulį. Tuomet infekcija gali išsivystyti netgi į plaučių uždegimą. Antrinės infekcijos požymiai:

  • Pakilusi temperatūra;
  • Išskyros ir akių ar nosies;
  • Silpnumas;
  • Apetito stoka.

Gydymas

Jeigu šuns imunitetas stiprus ir jis neužsikrėtė antrine infekcija, liga praeina net negydant po 10 – 14 dienų. Infekcija praeina greičiau, jeigu šuniui suteikiama ramybė, poilsis ir pilnavertė mityba. Svarbu, kad gydant infekciją sergantys gyvūnai turi būti izoliuoti. Net ir po pasveikimo gyvūnas kelias dienas nešioja infekcijos sukėlėjus ir gali užkrėsti sveikus šunis. Esant antrinei infekcijai gydymui būtini antibiotikai, sveikimas gali tęstis kelias savaites.

Visi neskiepyti šunys gali užsikrėsti šunidžių kosuliu, tačiau jaunikliai nuo 6 savaičių iki 6 mėnesių yra ypatingai imlūs. Jie greitai užsikrečia ir antrine infekcija, todėl liga daug sunkiau išgydoma. Užsikrėtę šuniukai gali sunkiau kvėpuoti dėl išskyrų iš nosies, todėl jiems reikalingas intensyvesnis gydymas.

Gyvūnų prieglaudose, stacionaruose infekcijos plitimą galima sureguliuoti dezinfekuojant narvus. Nuo infekcijos geriausiai saugo skiepai. Jeigu šuo dažnai yra infekcijai palankioje aplinkoje, rekomenduojame paskiepyti.

Panašios Naujienos

Užsisakykite mūsų naujienlaiškį ir gaukite naujausias mūsų klinikos naujienas bei laukite geriausių pasiūlymų ir akcijų